Skip to main content

Gadsden Public Library

You've searched: Gadsden Public Library

  • Description: Ralph
(20 results)



Display: 20

    • Striplin School Group, 3rd Grade 1923

    • Striplin School Group, 3rd Grade 1923

    • Bottom row, left to right: Jewell Mayburn, Frances Hogue, Jimmie Granatee, Dorothy Mayers, Martha Craig Barkely, Kathrine Roberts, Alice Burns, Alta Dooley, Daniel Westcott, Frances Hindley, Ralph Simpson, L.H. Thornton, Fred Streip; 2nd row: ...
    • Disque 1926

    • Disque 1926

    • Top row, left to right: Charles Lusk, Cullman Day, William Johnson, V.C. Lokey, Carl Jackson, L.B. Rainey, Jack Peterson; 3rd row: Ruby Morgan, Ruth Moyer, Katherine Sigrest, Cynthia Penn, Rebecca Ruth McClesky, Ruth Cross, Woodrow Sligh, Willie...
    • Military Staff Office Staff 1944

    • Military Staff Office Staff 1944

    • Front row, left to right: George Ivey, Nick Gallicchio, Rudy Bialek, Howard Berger, George Gould, George Bliley, Edward Fisher, Oscar McCandless, Ralph Katz, Charles Beegle; 2nd row: Edith Isbel, Betty Worthington, Carol Hall, Margaret...
    • Etowah High Football 1915

    • Etowah High Football 1915

    • Dewey Davis, Grady Hale, Louis Holms, Dink McClendon, Don Murdock, Lurlie Payne, Bovel Summers, Bert Richardson, Max Stowers, Audrey Summers, Angus Hagler, Pig Moragne, Herbert Camp, Sal Stephens, Bill Brown, Ralph Brown, G.R. Hutto, Pervie Swan,...
    • McCauley's Chapel Methodist Church School Group

    • McCauley's Chapel Methodist Church School Group

    • Ralph Sitz, Lonnie Stovall, Clifford Barnes, Bailey Majors, Ed Stovall, James Smith, Clyde Reese, Estell Smith, Margaret Barnes, Florence Turner, Ruth Forman, Winnie Bullard, Tom Lasseter, Bill Fleming, Hubert Smith, Henry Lasseter, Carl Reese,...
    • Coca Cola Salesman

    • Coca Cola Salesman

    • Jim Reynolds, Bob Nickels, Mr. Bridges, Eugene Smith, Paul Gilliland, John Abels, Irby Daniel, Floyd Smith, Cecil Sullivan, Ralph Bishop, HD Mynatt, Bob Echols, Jack Cothran
    • Gadsden High Class 1931

    • Gadsden High Class 1931

    • 1st row, left to right: Marguerite Haddock, Ivalene Cranford, Annie Mae Black, Katherine Sansom, Isal Jo Anderson, Virginia Horan, Mattie Sue Dickson, Bertie Mae Richardson, Aline Miller, Dorothy Stallings, Margaret Butler, Sue Adkins, Mary May,...
    • Striplin Group

    • Striplin Group

    • 1st row, left to right: Tom Lister, Ilene Allen, Edith Hale, Donald Levi, Clayton Whorton, Mary Dooley, Dwight Crump, Margaret Veazey, Bessie Forman, Emogene Heaton, Cecil Pritchett, Mildred Peppers; 2nd row: Mary Carlisle, Virginia Garmon, Jeff...
    • Disque 1926

    • Disque 1926

    • Top row, left to right: Rayford Scarbrough, Mary Bearden, Maggie Williams, Hazel Black, Audrey Scruggs, Miss Johnson, Madge Garrard, J.W. Wilson, Earl Morgan, W.P. King, Ira Hale, Jewel Green, Stiles Turner, Ralph Bachus; Middle row: Dorothy...
    • Striplin 1926

    • Striplin 1926

    • Bottom row, left to right: Christine Jones, Ruth Weaver, Edith Hale, Ruth Cox, Charlie Williams, Annie Simpson, Cathryne Brown, Rissie Savage, Mary Russell, Hazel Vineyard, Joella Waldrop, Mary Sligh; 2nd row: Jappie Pharr, Hazel Tippins, Ruth...
    • Bus Mechanics

    • Bus Mechanics

    • Top row, left to right: E.A. Clonts, L.F. Reid, M.W. Roberts, A.O. Clark, Fred Grogan, C.E. Parker, J.C. Watts, A.C. Norris, Owen Hallman, H.J. Parker, and Clyde Nabors; Bottom row: Curtis Garner, John R. Holcomb, T.C. Garner, L.L. Weems, Ralph...
    • Striplin 5th Grade

    • Striplin 5th Grade

    • 1st row, left to right: Annie Fryan, Elizabeth Jones, Gladys Tucker, Louise Lee, Jessie Fryan, Albert Bryant, Lucile Hammond, Lucile Burke, Doris McDowell, Mary Fatherloss, Elizabeth Burrows; 2nd row: Elizabeth Westcott, Annie Jones, Carey...
    • East Gadsden School

    • East Gadsden School

    • Front row: Nancy Burroughs, Helen Riddle, Anne Espy, Nelda Vice; Middle row: Helen Dawson, Joyce Hall, Patti Phillips, Martha Knowles, Mary Thornton, Dot Landers; Back row: Jeanete Linerett, Ralph Brewer, Henry Scoggins, Ruth Stallings, Betty...
    • Air Depot King and Queen Candidate

    • Air Depot King and Queen Candidate

    • Front row, left to right: Anne Burtram, Cecile Woodham, Betty Gilbreath, Mary Francis McCoy, Joyce Swann, Gwendolyn Gregory; Back row: George Roebuck, Robert Kell, Preston Compton, Ralph Sewell, Roscoe Alexander, Johnny Cox
    • Black Creek School Group

    • Black Creek School Group

    • Addice Blevins, Lee Ryals, Jeannette Clark, Patricia Skelton, Belle Smith, Bobbie Battles, Sherral Stansell, Barbara Elloit, Ralph Muskett, Bobby Battles, Janis Copper
    • Baptist Men

    • Baptist Men

    • Finis Cornelius, Lane Cox, Bob Sharp, James Bullard, Ralph Mackey, Harold Sharpe, Chuck Brown, Milton Horsley, Joe Laney, Frank Aderholt, Fred Krolinger, Mickey Williams, Charles Willis, Wiley Hickman, Yates Dillinger, Harold Sharp, Oscar Davis, TJ...
    • Police Dept. 1967

    • Police Dept. 1967

    • Seated: Commissioner Hubbard, Gerald Diggs, Richard Moore, Mason Gullege, A.H. Mathews, William Boggs, L.P. Payne, M.L. Carter, Frank Padgett, Willard Gramling, H.P. Gable, Charles Cary, Johnny Hollingsworth, Sam Bankson, J.C. Studdard, J.A....
    • Fire Dept. 1951

    • Fire Dept. 1951

    • 1st row, left to right: Irving Smith, Ralph Burgess, C.C. Yother, Jack Jones, John Bigham, Cathrine Burke, Tommy Hinton, R.V. Smith, John Hulgan, Edmond Sheeley, Sidney Hinton; 2nd row: J.D. Smith, Herbert Phillips, Johnny Cherogotakis, Jack...

QuickView

Display a larger image and more item information when the pointer pauses over a thumbnail
 

Layout options:

Select the collections to add or remove from your search
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
 
OK